foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Otíkova lávka u stanice metra Háje
Už od konce června jsou schody z legendární Otíkovy lávky u stanice metra Háje kvůli havarijnímu stavu uzavřené. Nepřístupné měly být nejméně rok, ale práce budou nakonec rychlejší. Otevřít by se měly ještě letos. Následovat bude mnohaletá oprava pochozí zóny.
O uzavření schodiště z ulice Opatovská u čerpací stanice k vestibulu metra Háje informovala radnice Prahy 11 v červnu letošního roku na Facebooku. Schodiště je z havarijních důvodů uzavřeno od 29. června na neurčito, konkrétně do zajištění jeho výměny nebo opravy. Obchozí trasa vede kolem lékárny, případně přes nově opravenou lávku.
Už tehdy se místní obyvatelé v komentářích shodli, že schody si rekonstrukci, nebo úplnou výměnu zaslouží. Jsou prý v opravdu katastrofálním stavu. Podle exzastupitele Prahy 11 za Hnutí pro Prahu 11 Ladislava Kose dokonce už několik let.
„Statický posudek na pochozí zónu stanovil jejich podmíněnou použitelnost na tři měsíce. Posudek na schodiště se pak několikrát opakoval. Místo věcného řešení a výroby nového schodiště se jen zadával další a další posudek. Ten poslední řekl zřejmě použití schodiště STOP. Takže několik let a stovky tisíc za posudky bylo promrháno, místo toho, aby se už před několika lety schodiště zrekonstruovalo,“ upozornil Kos v komentářích.
Nové schodiště by bylo časově náročné
Původním záměrem radnice bylo, dle informací z tiskové zprávy Prahy 11, vybudovat úplně nové schodiště. To by ale bylo časově velice náročné. „Stavba nového schodiště znamená vysoutěžit projektanta, následně nechat zpracovat projekt, získat vyjádření všech potřebných orgánů, podat žádost o stavební povolení, vysoutěžit zhotovitele stavby a teprve pak nechat postavit nové schody. Tento proces by odhadem trval rok a půl až dva roky,“ vysvětlil ve zprávě starosta Prahy 11 Martin Sedeke (ODS).
Právě kvůli zdlouhavosti celého procesu bylo nakonec rozhodnuto, že schody budou opraveny. „Na stavebním úřadě a ve spolupráci se statiky a projektanty jsem dohodl takový způsob opravy, kdy získáme prakticky nové schodiště, ale celá akce bude realizována jakožto oprava, což umožní celý proces výrazně zkrátit. Věřím, že po schodišti budeme opět chodit nejpozději do konce tohoto roku,“ dodal Sedeke. Oprava schodiště by měla vyjít na 1,2 milionu korun.
Psali jsme
Někdejší ubytovna Sandra na Jižním Městě po nákladné rekonstrukci pomalu ožívá. Nabízí 174 bytů určených pro zdravotníky, učitele, policisty či…
Opravy se dočká i pochozí zóna
V plánu je také oprava přilehlého chátrajícího objektu pochozí zóny, u kterého se donedávna řešily majetkové spory. Podle radnice je v první řadě třeba zamezit dalšímu chátrání tak, aby mohlo dojít k celkové revitalizaci celého objektu. „Nutná oprava, která zamezí chátrání objektu, by měla být zahájena nejpozději do května příštího roku,“ doplnil ve zprávě Martin Sedeke.
Nejnutnější práce mají trvat dva až tři roky. Celkem by měla rekonstrukce trvat až sedm let. Do konce volebního období by však měla být hotová příprava s tím, že realizace odstartuje v následujícím volebním období.
Stav není havarijní, oprava je ale nutná
Že je rekonstrukce objektu Opatovská 874, který je ve správě městské části a tvoří jádro takzvané pochozí zóny Háje nutná, vyplývá ze stavebně technického posudku, o jehož závěrech informovala městská část v listopadu loňského roku v tiskové zprávě. Společnost SGS Czech Republic tehdy nabídla dvě možnosti řešení: opravu stávající budovy za zhruba půl miliardy korun nebo úplné zbourání a znovupostavení objektu za 1,5 miliardy.
„Posudek říká, že stav není havarijní, ale je potřeba ho řešit, prakticky musíme do dvou let začít s opravami, případně s totální komplexní rekonstrukcí,“ uvedl v listopadové zprávě Jiří Dohnal (Piráti), radní pro majetek a investice městské části Praha 11.