foto: Redakce PrahaIN.cz/Park, ilustrační obrázek
Revitalizace severní části parku Na Solidaritě v Praze 10 proběhla na základě projektu vybraného místními občany. Cílem bylo zachovat klidovou podobu parku tak, aby co nejvíce odpovídal jejich požadavkům. Veřejnost ho může v novém využívat od pondělí 3. července.
Vylepšená plocha pro rekreaci má sloužit nejen místním obyvatelům, ale také návštěvníkům ze vzdálenějších koutů Prahy. V rámci bezpečnosti se navíc mohou nově spoléhat na veřejné osvětlení, které splňuje nejnovější standardy v oblasti dálkového ovládání a regulace. O znovuotevření parku informoval web Prahy 10.
„Mám radost, že můžeme veřejnosti představit park Na Solidaritě v jeho nové podobě. V parku jsou vybudovány nové cesty, které jsou doplněny lavičkami a na několika místech i stolky pro pořádání pikniků. Nezapomněli jsme tu ani na instalaci nového pítka, které bude v letních měsících zdrojem příjemného osvěžení. Z estetických důvodů jsou na několika místech vysázeny cibuloviny, které budou v jarních měsících významným prvkem revitalizované části parku,“ uvedl radní Milan Maršálek (VLASTA), který je odpovědný za životní prostředí a udržitelnosti.
Obnovy se dočká i jižní část parku
Dodal také, že proměnou zatím prošla pouze severní část parku. Na tu jižní se chce radnice zaměřit co nejdříve: „Revitalizaci tu dosud brání majetkoprávní poměry, které chceme v co nejkratší době vyřešit a zahájit i zde podrobné projekční práce.“
Významnou součástí parku byla vzrostlá zeleň, kterou se podařilo zachovat a částečně obnovit. Několik stromů však muselo být odstraněno, o čemž byla veřejnost na místě informována. Dva jehličnany byly přemístěny a dalších 23 nových stromů bylo v parku vysazeno. Všechny stromy se pak dočkaly speciálního ošetření certifikovaným arboristou.
Psali jsme
Studie, která je součástí celkové proměny Motolského údolí a podkladem pro další spolupráci mezi hlavním městem a pátou městskou částí byla…
Jedinečný postup pro ochranu zeleně
„Během prací bylo zjištěno, že síť kořenů stromů je podstatně hustší a rostou mělčeji, než se předpokládalo. Na tuto skutečnost se muselo při stavbě reagovat tak, aby stromy byly chráněny co nejlépe. Ve zvýšené míře se proto používala technologie AirSpade v kombinaci se sacím bagrem, jehož použití se řadí k prvním takovým případům v ČR. Mělo to mírný dopad na délku realizace i její nákladnost,“ přiblížil podrobnosti vedoucí odboru životního prostředí Martin Pecánek.
Revitalizace vyšla celkově na 10,6 milionu korun. Práce začaly v listopadu loňského roku, v rámci finanční spolupráce městské části s hlavním městem. To přispělo již dříve přidělenou dotací 5 milionů korun.
„Tato podpora je součástí adaptačních opatření na klimatickou změnu, takže zdejší desítková revitalizace je příspěvkem a dobrou praxí v rámci celoměstských opatření modrozelené infrastruktury,“ informovala náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti), která stála za zahájením projektu na Desítce. Nyní má celopražsky na starost životní prostředí a Klimatický plán.
O podobě rozhodli místní
Urbanistické studie zabývající se proměnou parku byly vypracovány na základě výsledků participace, jak je uvedeno na webu projektu. Zpracování zadání od obyvatel se pak zhostily hned tři ateliéry, ze kterých mohla veřejnost vybrat svého favorita.
Vítězem se nakonec stal návrh studia Land05 Ateliér zahradní a krajinářské architektury, pro který hlasovalo 46 procent účastníků.