foto: Redakce PrahaIN.cz/Čajové plantáže na Srí Lance
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) pomáhají rodičům dětí v nepříznivé životní situaci a nemají finance na školní stravování. Jenže ne vždy příspěvky na obědy doputují, kam mají.
Příspěvek na obědy jde podle MŠMT na podporu stravování žáků a žákyň základních škol s cílem umožnit zlepšení podmínek pro řádný průběh školní docházky těchto žáků a žákyň.
„Co se týká takzvaných obědů zdarma, MŠMT přiznává přímou podporu na zajištění stravy potřebným žákům prostřednictvím dotačního programu na podporu stravování dětí/žáků, kde se rodiny dostávají do tíživé životní situace (těsně nespadají pod dávky v hmotné nouzi atd.). Konkrétní dítě je tak možné v rámci projektu Obědy do škol podpořit v případě, že jeho zákonný zástupce splňuje alespoň jednu z příslušných podmínek – je příjemce dávek hmotné nouze, dávky pěstounské péče, má probíhající exekuci či insolvenci, případně o podpoře rozhodla třetí strana na základě posouzení sociální a ekonomické situace dané rodiny,“ vysvětlila naší redakci Tereza Fojtová, tisková mluvčí Ministerstva školství.
Žádostí je stále více a více
Podobnou formu pomoci má také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Zatímco MPSV přiděluje prostředky krajům a jsou určeny na podporu dětí, jejichž rodiny pobírají dávky v hmotné nouzi, výzva MŠMT se od počátku zaměřovala na rodiny, které na tyto dávky nedosáhnou, protože mají příjmy těsně nad hranicí jejich přidělení.
Psali jsme
TISKOVÁ KONFERENCE: Pokud rodiče budou chtít zapsat své dítě do první třídy ZŠ Lyčkova, musí počítat s tím, že vedení bude požadovat doklady…
Výzvu MŠMT na podporu školního stravování využívají dvě neziskové organizace, Women For Women a Patron dětí. Ten v minulém roce pomohl 2.446 dětem částkou 6.579.360 korun.
PrahaIN.cz hovořila se zaměstnankyní jedné základní školy ve Středočeském kraji, která žádosti od rodičů na obědy vyřizuje. Zmíněná škola čerpá finanční pomoc od obecně prospěšné společnosti Women For Women z projektu Obědy pro děti. Za Women For Women stojí podnikatel Pavel Tykač s manželkou Ivanou.
Na zmíněné základní škole je cena za jeden oběd rozdělena podle věku žáka. Průměrně jde o 35 korun. Cena za měsíc školního stravování se pro žáka pohybuje okolo sedmi set korun.
Jídlo, ilustrační foto. Autor: PrahaIN.cz
Denně hospoda, na obědy ale nemají
„Žádostí na obědy zdarma mám poslední dobou čím dál víc. A vzhledem k tomu, že jsme na malém městě, řadu rodin znám a vím, jak žijí. Proto mě ty žádosti překvapují,“ sdělila nám a přidala několik příkladů.
„Maminka jedné dívky, které jsou obědy propláceny, je oficiálně samoživitelka, pobírá dávky, nepracuje, žije ale u partnera a nouzí rozhodně netrpí. Není to tak dávno, co žádala o uvolnění dcery na čtrnáct dní, prý z rodinných důvodů. Pak jsem se ze sociálních sítí dozvěděla, že byla celá rodina na Srí Lance,“ sdělila nám.
Rodiče dalšího chlapce taktéž nepracují a žijí prakticky jen z dávek. „Oba ale kouří a dennodenně chodí do hospody. A na obědy pro syna pak musí žádat,“ povídá dál.
Obědy jsou prý ale propláceny i žákovi, jehož matka je v insolvenci. „Jsme téměř sousedky. Vím, že nepracuje a živí ji partner, který na zmíněnou insolvenci darem přispívá. Veřejně mluví o tom, že pracovat nepůjde, protože se to nevyplatí. Všechno by jí prý sebrali, a tak radši sedí doma.“
Zmíněná škola současně využívá projekt Evropské unie Ovoce a zelenina do škol, který má mimo jiné vytvořit správné stravovací návyky a bojovat proti obezitě.
Jak se děti k těmto produktům chovají, popíšeme v dalším materiálu.