foto: Redakce PrahaIN.cz/Staroměstské náměstí
Pražští radní podpoří kulturní aktivity národnostních menšin a integraci cizinců. Chtějí zachovat jejich kulturní tradice a zlepšit podmínky začleňování. Téměř čtvrtina obyvatel české metropole totiž pochází ze zahraničí.
Program podpory aktivit národnostních menšin na území hlavního města pro rok 2024 je podle informací z tiskové zprávy magistrátu zaměřen na kulturní, společenskou a osvětovou činnost národnostních menšin. Hlavním cílem tohoto programu je rozvinout tradice různých národnostních menšin, které na území Prahy pobývají.
Pražští radní zároveň schválili také Program podpory aktivit integrace cizinců na území hlavního města pro rok 2024, který se zasadí o zlepšení podmínek integrace cizinců do české kultury i společnosti. Na oba dotační programy půjde z městské kasy celkem 28 milionů korun.
Město obohatí cizí kulturní vlivy
„Poctivá integrace národnostních menšin je jednoznačně v zájmu Prahy a Pražanů. Můžeme díky tomu nejen snížit možná rizika, ale zároveň naše město obohatit o zajímavé a rozmanité kulturní vlivy. Proto jsem rád, že městská rada schválila program, který této integraci napomůže. Praha je multikulturní metropolí, a proto musíme zapojení menšin podporovat všemi možnými cestami,“ uvedl náměstek primátora pro oblast kultury a cestovního ruchu Jiří Pospíšil (TOP 09).
I díky financím ze schválených programů tak bude moci pokračovat množství významných kulturních akcí. Například Světový romský festival Khamoro nebo Mezinárodní folklorní festival Praha srdce národů. Další menší projekty se pak zaměřují na vzdělávání ohledně národnostní identity a integrity.
Příkladem jsou koncerty, výstavy, divadelní představení, komponované pořady, festivaly, přednášky, konference, semináře, kulaté stoly či osvětová vzdělávací a publikační činnost. Podpory se celoročně dočkají také folklorní soubory.
Psali jsme
Nový online kurz pro práci s dětmi s odlišným mateřským jazykem v českých školách navazuje na předchozí části kurzu pro ukrajinské asistenty…
Impulzem byl příliv Ukrajinců
Jedním z impulzů vytvoření programu integrace cizinců je i současná uprchlická situace v důsledku ruské agrese na Ukrajině. V loňském roce, kdy byla uprchlická krize největší, zamířilo do Prahy přes 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Dle statistik Ministerstva vnitra tu k 31. srpnu letošního žilo přechodně 66.370 ukrajinských žen a 54.058 mužů, trvale pak 19.409 žena 18.491 mužů. Další pak v okrese Praha-východ a západ. Jedná se o nejpočetnější skupinu cizinců. Vzhledem k vývoji situace se jejich výrazný odliv v příštím roce ani neočekává.
Pro příklad Rusů k 31. srpnu žilo v Praze trvale 6.289 mužů a 8.158 žen. Přechodně pak 5.390 mužů a 6.748 žen. Z Vietnamu v Praze pobývá trvale 6.409 mužů a 5.993 žen, přechodně pak 1.437 mužů a 1.649 žen.
Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) už v roce 2021 tvořili 28 procent cizinců pobývajících v Praze právě občané Ukrajiny. Asi 13 procent bylo Slováků, 12 procent Rusů a 6 procent Vietnamců. Z hlediska věku převládaly osoby v produktivním věku, lidí nad 75 let bylo minimum. Prahu si za svůj domov vybralo celkem 36 procent cizinců z celé republiky.
Téměř čtvrtinu Pražanů tvoří cizinci
Oficiální statistiky Ministerstva vnitra přinášejí také informaci o tom, že na území hlavního města Prahy žilo k 31. srpnu 2023 celkem 337.872 cizinců. To je téměř čtvrtina Pražanů. Z toho trvalý pobyt tu mělo zřízeno 121.067 lidí.
Počet cizinců žijících v Praze se od roku 2006 více než ztrojnásobil. Již od roku 1999 proto hlavní město pravidelně podporuje jejich aktivity i integraci. Přistěhovalce přitom do metropole láká zejména možnost pracovního uplatnění na místním různorodém trhu práce. K dispozici jsou jak příležitosti pro kvalifikovanou, tak i pro nekvalifikovanou pracovní sílu.