foto: Ananda Spa, se svolením/Speciální terapeutická procedura Vasti
ROZHOVOR: Áyurvéda je celostní medicína, která vznikla před několika tisíciletími v Indii, člověku prý dokáže pomoci ve všech oblastech života, na úrovní psychické, fyzické, ale i duchovní. O jejích tajemstvích jsme si povídali se Světlanou Hálkovou, specialistkou na ájurvédu a ájurvédskou psychologii z ANANDA SPA, celostního centra pro zdraví.
Jak byste laikovi popsala, co to vlastně je áyurvéda a co nám přináší? Čím prospívá?
Ájurvéda v překladu znamená věda o životě a dotýká se všech stránek našeho bytí. Vznikla v Indii před zhruba pěti (některé zdroje uvádí až před sedmi) tisíci lety. Je to celostní medicína vnímající člověka jako celek, kde vše probíhá propojeně. Co nás však hlavně zajímá, je její jedinečnost v prevenci zdraví a léčbě chronických onemocnění přírodní cestou. Povědomí či znalost ájurvédských principů prospívá na všech úrovních života – fyzické, psychické i duchovní.
Jak může fungovat tradiční indický systém vytvořený před pěti až sedmi tisíci lety v dnešní době? Zejména v naší technicky zaměřené západní společnosti?
Právě v dnešní době je ájurvédský přístup k životu velmi aktuální, protože se vše zrychluje a na člověka jsou kladené obrovské nároky. Žijeme sice v blahobytu, který tady v takové míře nikdy nebyl, ale daní je příliš velký stres, který se propisuje do našeho těla a mysli, a tím pádem i do zdraví a vztahů. Vše ve vesmíru funguje na přírodních zákonitostech nezávisle na místě, na období, na rase a děje se dle určitých souvislostí, ať chceme, anebo ne. A je dobré znát tyto zákonitosti a principy, a tak vědět, kdo jsme, proč máme trápení, jak mu předcházet a jak se ho zbavit. A to vše bez zbytečných berliček ve formě rychlých řešení prostřednictvím chemických léků anebo operativních zákroků.
Jaké jsou rozdíly mezi moderní medicínou a ájurvédou? Liší se pouze v přístupu k člověku, nebo i v pohledu k nemoci a na problém jako celku?
Hlavní rozdíl vidím v tom, že moderní medicína je skvělá při řešení náhlých akutních problémů, jako když si někdo zlomí nohu nebo má žlučníkový záchvat, protože umí rychle pomoci. Ájurvéda má zase na rozdíl od moderní medicíny daleko větší úspěšnost v řešení vleklých, dlouhodobých a chronických onemocnění, jako jsou nadváha, cukrovka, deprese, bolesti kloubů, kožní onemocnění, špatné trávení a metabolismus, bolesti pohybového aparátu, zánětlivá onemocnění a mnoho dalších. Moderní medicína je zaměřená na nemoc, řeší příznaky problémů a používá léky, které mají i vedlejší účinky, ájurvéda na rozdíl od toho je zaměřená na zdraví a dlouhověkost. Nemoc jako výsledek nerovnováhy organismu řeší hledáním příčin, a tím léčí i samotné příznaky. Správně nastavený jídelníček, doporučení životosprávy na míru a použití bylin a procedur jsou tím receptem, tím lékem. Ájurvéda má ke každému individuální přístup, protože každý jsme jedinečný a náš organizmus a psychika funguje u každého jinak a zároveň má celostní přístup, protože vše v nás, ale i v životě funguje v symbióze – tělesné funkce, orgány a tkáně jsou propojené spolu navzájem, ale i s myslí a s okolním prostředím, ve kterém žijeme.
Řeší se v ájurvédě v rámci celostního přístupu také psychika? Stále narůstá množství lidí s psychickými problémy, více se užívají medikamenty a psychické problémy mají i děti.
Psychika a nastavení mysli hrají zcela zásadní roli. Ájurvéda ví, že více než 90 procent onemocnění je způsobeno na úrovni mysli, že různé programy a traumata se pak propisují do těla ve formě nemocí nebo jsou jejich spouštěčem. Protože chybí rovnováha a zdravý a vědomý přístup k životu hlavně u dospělých, ovlivňuje to i děti. Zároveň si myslím, že děti nemají volnost, jsou přehlceny různými aktivitami, mají předem naplánovaný čas, co budou dělat, a tím se dostávají do tlaku, který ale pochází od rodičů a nároků okolí. Na druhou stranu některé děti jsou zas omezovány a vychovávány příliš úzkostně, rodiče je nenechají projít určitými zkouškami samostatně, a tím je psychicky oslabují. Rozmohla se móda antidepresiv při každém projevu úzkosti, místo aby se dítě nechalo krizí projít, tím pochopilo a posílilo se. Dalším problémem je současná nemoc „srovnávání se” s druhými a tlak komunikace na sítích.
Jeden ze základních pilířů ájurvédy je i přístup k léčení s respektem ke skutečnosti, že „mysl a informace jsou nad tělem”. Můžete tento pojem vysvětlit? Co v nás podle ájurvédy také spouští proces uzdravení?
Mysl je nadřazená tělu, každá myšlenka spouští produkci hormonů v těle. A buď jsou to hormony štěstí a spokojenosti, nebo hormony frustrace, velmi jednoduše řešeno. Takže je velmi důležité, čím se naše mysl zaměstnává, jakým prostředím a lidmi je obklopena, jestli žije v emocích strachu, nebo prosperity. Jestli řešíme a dáváme pozornost nemoci, anebo se zabýváme zdravím. A to je součást naší volby. Proces uzdravení spouští právě nastavení mysli, tím je hlavně vědomý přístup ke svému životu. Ájurvéda doporučuje studium, poznávání sebe sama, principů života a obklopování se lidmi, kteří mají pozitivní nastavení a zdravé emoce.
Součástí procedur jsou jemné masáže. Oproti těm thajským nemusíte mít obavy z rozlámaného těla. Foto: ANANDA SPA, se svolením
Základem ájurvédy je zklidnění mysli a pojetí „zklidni mysl a vstup do chrámu těla”. Je to tedy jakýsi spouštěč uzdravení našeho systému?
Naše mysl je orientovaná zevnitř ven, naši mysl hlavně zajímá, co se děje venku, jak budeme působit, co si o mně ostatní řeknou, jestli jsem splnila očekávání partnera, dětí, zaměstnavatele a podobně. Ale náš život je právě o tom, co probíhá uvnitř, v našem nitru. Ztišením a tím, že si na sebe uděláme čas bez vlivu neustálých stimulů zvnějšku, uslyšíme potřeby našeho těla, mysli a duše. A pokud toto uslyšíme, budeme vědět, co je třeba.
Ájurvéda prý klade důraz na aktivaci pravé, tedy emoční, kreativní a intuitivní části mozkové hemisféry místo té analytické levé. Je to tak? V čem je to podle vás správně?
Moderní uspěchaný a technický svět klade důraz na analytické myšlení a na výkon. V životě pak není místo na tvořivost, vize a zdravé emoce, což je doména pravé hemisféry. Stav zdraví je tvořen právě rovnováhou a součinností mezi těmito oběma.
Když za vámi někdo přijde, že je například celkově unavený, bolí ho záda, že nemá elán. Co takovému člověku poradíte, jak s ním pracujete?
Konzultace je založená na ájurvédské diagnostice s určením individuální konstituce a metabolického typu a na tom, že hledáme kořenové příčiny problému. Podle toho nastavuji doporučení životosprávy, jídelníčku, bylinnou léčbu a terapeutické a masážní ájurvédské procedury.
Pokud by se rozhodl, že chce změnit přístup k životu, že se mu líbí áyurvéda. Co má vlastně dělat, aby z ní mohl čerpat právě to potřebné a jaký by měl být denní režim podle zásad ájurvédy?
Důležité je vědět, jakou mám konstituci, tedy jaké jsou vlastnosti a jaké jsou potřeby mého těla a mysli. Takže doporučuji přijít na konzultaci a dozvědět se o sobě, co mi patří a co mi škodí, a tím mi odebírá životní energii. Denní režim je nastaven podle cirkadiánních cyklů, kdy se ve své nadvládě střídají různé funkce během dne a noci a podle toho by se měl člověk chovat. Bylo by to na delší povídání, ale jen pro příklad, ráno by měl člověk vstávat s východem slunce, ideálně někdy okolo šesté hodiny, vypít sklenici vlažné vody, zajít si na záchod, umýt si obličej, nos, povlak z jazyku seškrábnout škrabkou, vyčistit si zuby (ne sladkou pastou), vykloktat si ústa například sezamovým nebo kokosovým olejem ústa (zpevní se dásně i zuby, detoxikuje se dutina ústní), ovlažit si oči například růžovou vodu a zacvičit si. Ráno do 10.00 hodin je ideální čas na meditaci, na cvičení, na procházku anebo na běh či fitness, protože ráno se i nejlépe hubne. A právě nyní, v přechodovém období podzimu (a také jara) se také ráno alespoň občas doporučuje natřít tělo vhodným teplým olejem, nechat dobře vsáknout a teprve poté spláchnout vlažnou vodou. Tím se hloubkově vyživí přes kůži i vaše tkáně. A pak snídaně podle své konstituce.
Specifický přístup má áyurvéda i k pojetí výživy, můžete nám popsat, o co jde?
Ano, jak jsem již naznačila, přístup ke každému je podle ájurvédských principů individuální, podle konstituce, ročního období i životního období se nastavuje i výživa. Podle ájurvédy neexistuje něco jako obecný pojem zdravá strava, proto je důležité znát svou konstituci a aktuální stav rovnováhy či nerovnováhy v organismu, podle čehož se skladba a typ stravy řeší.
Jaké jsou nejoblíbenější procedury ájurvédy a jaký mají účinek?
Jako první kontakt s ájurvédskou terapií a holistickým přístupem k člověku doporučuji komplexní celotělovou proceduru ABHYANGA. Jedná se o velmi účinnou proceduru s použitím maximálního množství nahřáté, vysoce kvalitní směsí přírodního převážně sezamového oleje s příměsí speciálních bylin. Začíná se od nohou, kde se nachází velké množství energetických bodů ovlivňujících jednotlivé orgány a následně se terapií aktivují, zprůchodňují a vyživují všechny části těla a na závěr probíhá pozvolná masáž hlavy a celého těla s důrazem na uvolnění, nastartování detoxikace, výživy a omlazení tkání. Kdo například řeší nadváhu, je to skvělý start, protože abyste mohli zhubnout, musíte tělo nejdříve pročistit a obnovit tok energie.
Další ozdravnou terapeutickou procedurou, která je opravdu unikátní, je královská procedura SHIRODHARA. Spočívá v aplikaci pomalého a plynulého toku pramínku teplého oleje s příměsí bylin na oblast středu čela s účinkem vysokého stupně psychického a mentálního uvolnění. Následuje jemná masáž pokožky hlavy a obličeje a spočinutí v klidu. Účinky Shirodhary jsou hlavně na zklidnění psychiky, odstranění úzkostí, strachů, pocitu nejistoty, pomáhá na migrény, bolesti hlavy, zlepšuje paměť a kvalitu spánku. Má vliv i na další procesy v těle, protože jak jsem již zmínila, vše v člověku funguje propojeně, například zmírňuje příznaky žaludečních vředů, cukrovky i astmatu. Pomáhá na vyhlazení pleti a vrásek, doslova člověka rozzáří a omladí.
V Čechách se najde několik center, které se zaměřují na áyurvédu, jak ale poznat to, kam má smysl jít? Co by mělo nabízet?
Určitě je důležité, aby centrum mělo lékaře nebo ájurvédského specialistu, který je schopen provést ájurvédskou diagnostiku a udělat doporučení postupů na míru. A pak samozřejmě záleží, jestli mají profesionální terapeuty buď přímo z Indie, nebo kteří jsou vyškolení a zkušení v provádění speciálních ájurvédských procedur, které nejsou jen klasickými masážemi, ale jsou to i léčebné terapeutické léčebné procesy, které v těle i mysli podporují aktivaci detoxikace organizmu a vyživení a správné fungování tkání. Nastartují ozdravný proces. Dále bych si zjistila, jestli přípravky, které používají, jako jsou oleje a byliny, jsou opravdu kvalitní a přírodní. V neposlední řadě je rovněž důležité, aby samotné prostředí vzbuzovalo klid, důvěru a harmonii, aby se každý v takovémto prostředí cítil doslova jako v ráji.