foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Odběrové místo na Covid, VFN, Na Bojišti 1
VÍME PRVNÍ: PrahaIN.cz získala odpověď Ministerstva zdravotnictví České republiky na žádost o informaci dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, jíž se na resort Vlastimila Válka (TOP 09) v prosinci loňského roku obrátil jeden z anonymizovaných občanů. Na dokument nás upozornil zdroj z tohoto ministerstva.
Autor své dotazy směřoval zejména na počty vakcín a dalších finančních ukazatelů s tím spojených. Ministerstvo ve své oficiální odpovědi nejprve uvedlo, že: „Do dnešního dne bylo objednáno pro Českou republiku více než 40 milionů dávek v celkové částce téměř 18 miliard korun.“ Využito bylo více než 19,3 milionů dávek.
Z důvodu uplynutí doby použitelnosti však bylo podle citovaného dokumentu v souladu se zákonem o léčivech od začátku očkování covid-19 v České republice, tedy od roku 2021, zlikvidováno přes 17 milionů dávek očkovacích látek proti covid-19 v celkové hodnotě přes 7,5 miliard korun.
Náklady na likvidaci očkovacích látek hradil distributor, poskytovatel zdravotních služeb, u kterého se proexpirované očkovací látky nacházejí či nacházely. „V současné době je na skladech a u poskytovatelů zdravotních služeb více než 300 tisíc dávek očkovacích látek proti covid-19,“ uvedlo dále Ministerstvo zdravotnictví.
Zdravotnický personál
Tazatele ještě zajímalo, zdali byli lékaři, zdravotní personál a nemocnice nějakým způsobem finančně motivováni pro ošetřování pacientů v souvislosti s nákazou covid-19. „V souvislosti s onemocněním v minulém období zdravotní pojišťovna hradila poskytovatelům zdravotních služeb uznaný výkon očkování proti onemocnění covid-19 mimo regulační mechanismy z veřejného zdravotního pojištění výkonově, a to ve výši 267,52 korun za jeden výkon. Velkokapacitní očkovací centra mohla pak také čerpat v období od 1. 1. 2021 do 31. 8. 2021 za splněných podmínek denní platbu za provoz. Ta se lišila podle velikosti vakcinačního centra a činila od 4 do 12 tisíc korun,“ shrnul resort.
Všeobecní praktičtí lékaři pak nad rámec uznaného výkonu měli možnost vykazovat zdravotní pojišťovně výkon za edukaci očkování proti covid-19 ve výši 380 korun a mobilní očkovací tým mohl požadovat úhradu výkonu za dopravu.
V žádosti o informaci dle zákona č. 106/1999 o svobodném přístupu k informacím se pisatel dále ptal, kolik roušek bylo celkem objednáno a za jakou celkovou cenu a kolik je jich dnes k dispozici. Ministerstvo zdravotnictví ovšem nezajišťuje nákup roušek, proto byla odpověď na citovanou otázku zamítavá.
Bližší data
V dalších aspektech pak resort odkázal na přehledové tabulky. PrahaIN.cz je analyzovala. Tato data vycházejí z kumulativních přehledů od 1. března 2020 a zahrnují například provedené PCR testy, celkové potvrzené nákazy, provedené antigenní testy či vykázaná očkování 2. posilující dávkou. Při bližším zkoumání pak mají zájemci možnost sledovat přesná čísla dle okresů (v přepočtu na 100 tisíc obyvatel) anebo přehled vyléčených po zmíněném onemocnění dle hlášení jednotlivých krajských hygienických stanic.
Ministerstvo ve své reakci rovněž odkázalo na hlášení podezření na nežádoucí účinky léčivého přípravku, které je však v gesci Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Toto hlášení, jak jsme se dozvěděli, může podat pacient, farmaceut, lékař či jiný zdravotnický pracovník.
O reakci jsme v daných souvislostech požádali některé předchůdce Vlastimila Válka. Roman Prymula, Jan Blatný nebo Petr Arenberger ovšem komentář k počtu vakcín odmítli.
Pandemie covidu-19 v Česku byla rovněž spojována s desítkami různých názorů odborné, ale i laické veřejnosti, jak postupovat proti nemoci způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Téma rezonuje doposud.