foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Ivan Bartoš
V pondělí se na sněmovní půdě uskutečnil kulatý stůl s názvem O konopí bez emocí, který svolal Ivan Bartoš (Piráti). Dorazil ovšem pouze jediný poslanec, Patrik Nacher. S politiky PrahaIN.cz probrala jejich pocity a také detaily problematiky.
Ivan Bartoš na úvod kulatého stolu uvedl, že už název debaty O konopí bez emocí budí emoce. „A je pravda, že název by měl vést k debatě,“ uvedl někdejší předseda Pirátů a začal hovořit o špenátu. „Je to unikátní příklad historického omylu,“ připomněl dobu, kdy se v reklamních kampaních uvádělo, že špenát je bohatým zdrojem železa. „Stejné je to s konopím. Na jedné straně nepravdy a dogmata, na druhé straně málo sdělení o pozitivech,“ vysvětlil Bartoš, podle kterého jsou některé dezinformace o konopí účelové.
Kulatý stůl se uskutečnil v souvislosti s návrhem zákona, který byl předložen poslancům jako Sněmovní tisk 861, aktuálně je ve druhém čtení. „Jde o řadu úprav trestního zákoníku, z nichž se nemalá část týká pěstování a nakládání s konopím,“ vysvětlil Bartoš a dodal, že je potřeba racionální změna, nikoliv dělat zákon pro zákon, kdy by nejistota s ohledem na pěstování mohla být ještě větší než doposud.
Posun? Prý ne. Dorazil pouze jeden poslanec
Připomněl také kulatý stůl, který se na toto téma uskutečnil v roce 2020. „Kde jsme dnes? Já si troufnu říct, že jsme se neposunuli ani o kousek dál. V tomto druhém a následném třetím čtení je příležitost věci posouvat,“ prohlásil Bartoš.
Ten podle vlastních slov pozval všechny poslance. Dorazil ale pouze jediný, Patrik Nacher (ANO), za což mu poděkoval.„Osobně se mě to netýká, ale je to pro mě citlivé téma. Mrzí mě, že jsme se za pět let nikam neposunuli. Musíme si to říct. Za mě platí to stejné, co jsem říkal tehdy, je nepřijatelné, abychom fungovali v zemi, kde za násilný trestný čin je nižší trest, než když si doma někdo pěstuje čtyři rostlinky. Vůbec tomu nerozumím,“ řekl Nacher.
Debaty se zúčastnil také zastupitel Prahy 2 a šéfredaktor magazínu Legalizace Robert Veverka. Mezi dalšími účastník byl například antropolog Tomáš Ryška, předseda pacientského spolku KOPAC Pavel Kubů, předsedkyně Asociace organizací v oblasti vězeňství Jana Smiggels Kavková či Patrik Sieber z Katedry strategie FPH VŠE.
Pokud Blažek nezabije celou novelu
PrahaIN.cz s účastníky po skončení akce hovořila. Zajímali jsme se především o jejich bezprostřední pocity. „Jsem rád že na mém kulatém stole vystoupili fakt lidi, kteří se tomu tématu dlouhodobě věnují z řad odborníků. Protože jsme pokryli otázky legislativní, soudní, medicínské, adiktologické, rodinné a taky problematiku z pohledu českého vězeňství,“ zhodnotil pro PrahaIN.cz Bartoš.
„Zlegalizuje se v konopí alespoň něco? Pokud Blažek nezabije celou novelu, tak ano. Ve Sněmovně leží před 2. čtení novela trestního zákoníku, která může významně posunout otázku samopěstování, delegování. Ostatně řadu důležitých pozměňovacích návrhů jsme předložili za Českou pirátskou stranu, ale je zde dalších zhruba 15, které ze špatného návrhu udělají dobrý. Ačkoliv pozváni byli poslanci i senátoři, globálně to ´vyghostovali´ a dostavil se pouze kolega Nacher za ANO, kterému díky za vystoupení. Tak jsem zvědav, jak informována bude debata ve Sněmovně. A jak se k tomu postaví naši zákonodárci. Jestli jim třeba nechybí informace, že za paragraf 283 sedí i senioři nebo mlaďoši, co si vypěstovali pár kytek a nejsou jich jednotky, jsou jich stovky, a někteří rovnou v těch pálkách 6, 8, 10, ale klidně 12 let za věci, které ve finále ani neudělali,“ uvedl dále.
Milion lidí, upozorňuje Veverka
Dobrý pocit z kulatého stolu má také stranický kolega Robert Veverka (Piráti). Zastupitel druhé městské části naší redakci sdělil, že debata splnila svůj účel a že byla potřeba především debata na půdě Poslanecké sněmovny, kdy se mohl představit pohled odborníků na problematiku současné prohibiční legislativy konopí i nedostatky navrhovaných změn drogových paragrafů, které přináší aktuálně projednávaná novelizace trestního zákona, která v prosinci loňského roku prošla prvním čtením.
„V naší zemi máme zhruba milion lidí, kteří konopí v posledním roce zkusili nebo ho užívají pro zdravotní nebo rekreační účely. Přesto jsme svědky paradoxní situace, kdy nelegální trh kvete, aniž by stát získával daňové příjmy. Na nelegálním trhu se nikdo neptá na věk, čímž vzniká významné riziko ohrožení nezletilých. Kvalita nelegálně dostupného konopí není kontrolovaná, což zase představuje významná rizika zdravotní. Policie a soudy jsou zatěžované drobnými případy držení konopí, místo aby se soustředily na závažnou kriminalitu, zároveň jsou však tresty za neoprávněné pěstování konopí zbytečně vysoké a kruté, odhalení pěstitelé často končí na dlouhé roky za mřížemi,“ podotkl Veverka.
„Na základě dat z odborných studií a dle zkušeností ze zemí, které konopnou politiku již uvolnily, je zřejmé, že je nutné nefunkční politiku státu vůči konopí změnit. A to nejen na úrovni svobody a práva dospělých lidí si konopí v omezeném množství pěstovat a následně držet pro vlastní potřebu, ale i na úrovni regulovaného trhu s konopím, který zajistí tolik potřebné příjmy do státního rozpočtu, jenž bude možné následně využívat na financování zdravotnictví, vzdělávání a programů prevence vzniku závislostí nebo rizikového chování,“ přidal.
Rovněž ho mrzí velmi nízká účast poslanců. Podle Veverky je to očividně nezajímá, což je prý škoda. „Nebo jsou již s touto argumentací obeznámeni, což částečně potvrzuje i množství pozměňovacích návrhů, které k drogovým paragrafům předložili poslanci jiných stran. Zároveň však mohu všechny poslance i senátory ujistit, že se k nim závěry a výstupy jednotlivých odborníků, kteří v diskuzi vystoupili, dostanou, neboť téma práv a svobod dospělých lidí ve vztahu k nakládání s konopím není tématem izolovaným, ale ve svém důsledku celospolečenským.“
Jediný poslanec? Radši jsem se dvakrát zeptal
„Překvapilo mě to, proto jsem se radši dvakrát ptal, jestli ta pozvánka byla poslána všem poslancům,“ okomentoval Patrik Nacher v rozhovoru pro server PrahaIN.cz svoji účast.
„Za mě určitě ano, i když samozřejmě by bylo lepší, kdyby tam poslanců bylo víc. Kulaté stoly za mě mají smysl. Člověk, který není tak hluboce zasvěcený v těch tématech, získá nějaký feedback, náměty a udělá si v tom větší přehled. Poslechne si odborníky, kteří se v tom vyznají. Kdyby tam bylo víc poslanců, tak to možná změní pohled na celou věc. Je totiž lepší, když to slyší autenticky od někoho, kdo tím žije. Není to tak, že jedna paní povídala,“ odpověděl na otázku, jestli podobné akce mají smysl.
Dále vysvětlil, jaký má k této problematice vztah. „Když mě osloví občan s příběhem a zjevnou nespravedlností, tak to mě osloví přesto, že to není vyloženě moje téma. To se mi stalo před pěti lety, kdy se jednalo o odsouzení, nepodmíněný trest za pěstování konopí. Nejsem na to expert, nic takového ze sebe nedělám, ale ta problematika mě zajímá, chtěl bych ji pomoct vyřešit, napravit zjevné nevyváženosti a neférovosti. Ty věci se dopředu moc neposouvají, tak znovu zopakuji, že mě mrzí, že jsem přišel z poslanců jediný. Abych zvýšil pravděpodobnost, že mi moji kolegové budou naslouchat, tak u toho vždy říkám kontext, že mě osobně se to netýká, konopí ani látky z rostlinek nepoužívám ze zdravotních ani rekreačních důvodů, stejně jako nikdo z mých známých a příbuzných, ale přesto mě to trápí. Proto to vždy říkám, aby někdo neměl pocit, že si tam řeším nějaké svoje vlastní problémy,“ řekl Nacher, který podle vlastních slov nekouří, ani nepije alkohol.