1280 x 720 (lg)

Milionový příspěvek za službu v armádě rozzuřil profesora Knížáka

01. 04. 202509:28
Milionový příspěvek za službu v armádě rozzuřil profesora Knížáka
foto: PrahaIN.cz/Profesor Milan Knížák

ROZHOVOR: Senát nedávno schválil návrh na zvýšení náborového příspěvku, který může dosáhnout až jednoho milionu korun pro nové zájemce o službu v armádě. Informace o výši náborového příspěvku rozčílila profesora Milana Knížáka, ten vyslovil zásadní nesouhlas. „Považuji to za zločin na společnosti,“ řekl serveru PrahaIN.cz.

Vyslovil také obavy, že vysoký náborový příspěvek pro nové rekruty by mohl do armády přilákat nežádoucí osoby. Podle jeho slov se také při vstupu do armády neustále snižují nároky na uchazeče o vojenskou službu. „Nároky už nejsou takové, jako byly dřív. Mám obavy, že by milionový náborový příspěvek mohl do armády přilákat také individua, která nemají peníze, ale také nemají žádnou morálku. Taková armáda se pak dá zpochybnit,“ řekl naší redakci Milan Knížák.

V souvislosti se zvýšením náborového příspěvku pro rekruty zdůraznil, že vláda nemá k dispozici žádné prostředky, ty prý patří celé společnosti. „Všechny peníze, kterými manipuluje, jsou naše. Čtyřicet procent příslušníků odchází z armády, poněvadž nechtějí být vmanipulováni do rusko-ukrajinského konfliktu. Aby se armáda doplnila, uvažuje vláda o dotaci až milion korun na osobu. Považuji to za zločin na společnosti a pohrdání vlastním národem,“ prohlásil Milan Knížák.

Podle jeho názoru prý policie a armáda chrání Českou republiku před migrací, také chrání základní lidská práva a společnost před „drobnými zločiny“, které se dějí na území našeho státu. Bezpečnost českého státu ale prý zajistit nemůže. „Toho nebude schopna nikdy. Svět je rozdělený na velké celky, které jsou bohaté, silné a vyzbrojené. Naše malá armádička nehraje žádnou podstatnou roli. Policii a armádu máme na to, aby dělaly pořádek v naší zemi. Nemůžeme ale rozhodovat žádnou velkou válku, to jsou nesmysly,“ řekl bývalý rektor.

Zároveň zkritizoval vládní strany, svými kroky prý v začínající předvolební kampani podporují hnutí ANO. „Domnívám se, že vládní koalice dělá všechno pro to, aby volby na podzim prohrála. Je vlastně největším podporovatelem Babiše. Znám mnoho lidí a nikomu se tento kabinet nelíbí. Vláda rozhoduje bez nás, nevládne, ale nařizuje. A to je velký problém, neboť členové vlády jsou služebníci naší země. Oni se mají starat. My jsme je pověřili tím, aby spravovali naši zemi, ale oni se chovají jako její majitelé, ale to nejsou. Majiteli jsme my všichni. Navíc v činech současných politiků nacházím diktátorské geny. Je jedno, jedná-li se o pozici či opozici,“ řekl Knížák.

Podle něj podzimní volby do Poslanecké sněmovny vyhraje hnutí ANO, což zhorší situaci v České republice. Předseda hnutí ANO prý ale budoucí vládu řídit nechce. „Babiš nemá žádnou morálku, myslím si, že ani nechce být premiérem. Připadá mi, že chce někoho nastrčit, kdo by to „odnesl“ za jeho nápady, aby to řídil pouze z pozadí a mohl třeba jednou kandidovat na prezidenta,“ prohlásil Knížák.

Podle jeho názoru se do společnosti vrací některé totalitní rysy. Dobrá podle něj není ani celková situace ve světě. „Dnes lidé zesměšňují devadesátá léta minulého století a dělají z toho desetiletí hrůzy a zločinu. Zapomínají ale na to, že tehdy také bylo velké nadšení a mnoho věcí se změnilo. Vždy po nějaké zásadní změně, jako je válka nebo revoluce, se vyrojí nejdřív ty negativnější živly. To je ale přirozená součást svobody. Svoboda totiž neobsahuje jenom pozitivní věci. To si myslím, že si společnost neuvědomuje. Co se týká nynější situace ve společnosti, tak se vrací totalitní rysy, jako je například cenzura a podobně. Já si ale myslím, že situace celkově není dobrá. Svět je zmatený. Přestávají platit určité morální kódy, vytváříme miliony exaktních bohů, které trvají několik dnů nebo několik hodin. To mi připadá jako destabilizace společnosti obecně. A my, jako malá země uprostřed Evropy, se v tom potácíme ještě víc, protože nemáme žádnou vlastní identitu,“ ukončil Knížák.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných