foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Vlak, ilustrační foto
Naše redakce si vyslechla několik stížností cestujících, kteří denně dojíždí do Prahy ze Středočeského kraje vlaky. Soupravy jsou prý zejména ve špičkách narvané k prasknutí. Podle Českých drah je řešením nákup nových, kapacitnějších jednotek. To ale bude nějakou dobu trvat.
Situace je špatná zejména na lince S9 z Benešova. Jde o jednu z nejvyužívanějších linek příměstské železnice. Cestující, kteří do Prahy míří mezi sedmou a osmou hodinou ranní, musí počítat s tím, že ve vlaku bude poněkud těsno.
Benešov, Mirošovice, Mnichovice, Strančice, Říčany či Uhříněves. Vyjmenovali jsme jen několik zastávek linky S9, které jsou velmi frekventované a na každý vlak na nástupišti čekají desítky lidí. Ti, co nejedou z konečné, musí počítat s tím, že budou během cesty stát a mačkat se. Další problém pak nastává, když chce nastoupit cestující s kolem nebo kočárkem.
„Denně jezdím z Uhříněvsi na zastávku v Edenu a téměř nikdy si nesednu, poslední měsíce mi přijde, že snad jezdí ještě více lidé než dříve. Když má nějaký vlak zpoždění a lidi se na nástupišti shromáždí, přijdu si jako někde v Indii,“ řekl nám jeden z dojíždějících. Na stejný problém jsme byli upozorněni vícekrát, navíc jsme si to několikrát vyzkoušeli na vlastní kůži. Opakovaně jsme například zaznamenali situaci, kdy musel cestující opustit vlak, aby mohla nastoupit maminka s kočárkem. Viděli jsme i hádky s cyklisty, kteří prý zabírali moc místa. Se svým kolem byli přitom tam, kde mají správně být.
Psali jsme
Sedačky v otřesném stavu a špína. Tak vypadal podle fotografií interiér jednoho z vlaků společnosti Regiojet, který vyvolal diskuzi…
Nestačí ani pět vlaků za hodinu
Vlaky jsou na hraně kapacit, a to i když ve špičce jezdí až pět vlaků na hodinu. „Na lince S 9 / trať číslo 221 Praha – Benešov je základní interval 30 minut v pracovní dny zkrácený v úseku Praha – Říčany / Strančice na průměrných 15 minut (střídá se interval mezi vlaky 20 minut a 10 minut). Ve špičce jsou navíc doplněny spěšné vlaky v intervalu 1 hodina, které zastavují ve větších centrech, jako jsou například Čerčany, Senohraby, Mnichovice nebo Říčany. To znamená, že ve špičce jezdí do Prahy až 5 regionálních vlaků za hodinu,“ říká pro PrahaIN.cz tiskový mluvčí Českých drah Jan Šťáhlavský.
Řešením situace je podle jeho slov nákup nových a kapacitnějších jednotek. „Ty jsou požadovány v rámci výběrového řízení na provoz linek v budoucnosti. Nové jednotky mají nabízet cca 400 míst k sezení a zhruba stejný počet míst na stání. Jedna jednotka tak bude mít kapacitu až 800 osob a celý vlak až cca 1.600 osob, což je zhruba o čtvrtinu vyšší kapacita celého vlaku,“ říká Šťáhlavský.
Linku S9 obsluhují především elektrické jednotky CityElefant, které mají 310 míst k sezení a 333 míst ke stání. „V příměstských a v regionálních vlacích v celé Evropě i v zámoří se počítá také s místy na stání, která jsou využívána hlavně v přepravní špičce. Celkem má jedna jednotka kapacitu 643 osob a standardně ve špičce jezdí spojené dvě jednotky s kapacitou vlaku skoro 1 300 osob. Regionální spoje linek S9 a 49 tak mají plánovanou hodinovou kapacitu ve špičce ve směru do Prahy zhruba 5 500 osob, z toho přibližně polovina jsou místa k sezení,“ doplňuje Šťáhlavský.
Psali jsme
Počet cestujících vlakem v rámci Pražské integrované dopravy neustále roste. Dojet ze středních Čech do hlavního města vlakem je často…
Ani to ale nestačí a vlaky doslova praskají ve švech. Jak Šťáhlavský přiznává, aktuálně může docházet k výpadkům některých jednotek CityElefant, čímž jsou oslabeny jednotlivé spoje.
„To je způsobeno souběhem více aktivit spojených s jednotkami CityElefant, především jde o zástavbu nového zabezpečovacího systému ETCS. Bez něj by v budoucnosti tyto vlaky jezdit nemohly a už dnes bez něj nesmí na linku S1 do Kolína, tyto jednotky by pak samozřejmě chyběly. Na trati do Benešova se plánuje povinný provoz s ETCS nejpozději od prosince 2026. Další jednotky musí projít po najetí plánovaného počtu kilometrů předepsanou revizí, tzv. vyvazovací nebo hlavní opravou, která trvá několik týdnů ve specializovaných dílnách a bez které by také nesměla na trať. Bohužel v některých případech dochází i k neplánovaným opravám různých závad nebo k vandalismu, který způsobí odstavení jednotky na nezbytně nutnou dobu pro opravu nebo odstranění škod,“ uzavírá Šťáhlavský.