foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Jednání PSP ČR
ROZHOVOR: Majitelé restaurací, pivnic, hospod, barů a kaváren dostali v posledních letech sérii těžkých úderů. Po necelém roce relativního klidu vláda oznámila, že seškrtá dotace na energie. Znamená to vyšší ceny elektřiny pro firmy i domácnosti. „Místo toho, aby vláda propustila zástupy zbytečných úředníků, chystá další facku podnikatelům v gastronomii,“ řekl serveru PrahaIN.cz Luboš Kastner, zakládající člen Českého Gastronomického Institutu.
V této souvislosti uvedl, že pro oblast gastronomie představují náklady na energie sedm až osm procent. Pokud dojde k situaci, kdy jejich cena neúměrně vzroste, dostanou se do těžkých, až existenčních problémů například klasické venkovské hospody.
„U těchto podniků se zisk pohybuje okolo jednoho až dvou procent. Stačí nepatrný otřes v nákladech a jsou ve ztrátě. Nemohu se zbavit dojmu, že jsme svědkem nebezpečného rozkladu a přechodu k něčemu, co už nepřipomíná tržní ekonomiku, ale něco podivného, v čem se už téměř podnikat nedá,“ řekl Luboš Kastner naší redakci.
Prohlásil zároveň, že už delší dobu prožívá pocity značného rozčarování.
„Přiznám se, že když sleduji některé kroky vlády, tak se u mě dostavují pocity kompletního zklamání nad jednáním vládní reprezentace v některých oblastech. Domníval jsem se, že vláda bude postupovat jinak,“ dodal Kastner.
Hrozí likvidace a propouštění
Podobné obavy vyslovil i Martin Čejka, pokračovatel slavného uzenářského a řeznického rodu z Vysočiny. Kromě výroby uzenin před rokem otevřel v pražském Karlíně bistro Bufáček. Teď se bojí, aby příští rok nemusel zavřít.
„Rozhodnutí vlády o seškrtání dotací na energie a na obnovitelné zdroje může být likvidační pro mnoho menších gastro firem, restaurací, bufetů i kaváren. Za naši malou provozovnu platíme poměrně vysoké zálohy. Přesto jsme zaplatili doplatek více než 120 tisíc korun. Pokud by to měl být příští rok třeba dvojnásobek, zavíráme, propustíme lidi a skončíme. Neměli bychom téměř žádný zisk,“ řekl serveru PrahaIN.cz Martin Čejka.
Upozornil zároveň, že v gastronomii není příliš velký prostor pro úspory energií.
„V naší branži se nedá na energii extrémně ušetřit, protože ji potřebujete neustále. Běží lednice, výčep, pokladny, ventilace, elektřinu používáme částečně i na vaření. Například na kávu a podobně. Musíme svítit v restauračních prostorách, na toaletách. I když zavřeme, neustále jedou mrazáky a lednice,“ uvedl Martin Čejka.
Dodal, že rodinná výrobna masa a uzenin ve Skutči se pohybuje v úplně jiných číslech a ročně platí za energie několik miliónů korun.
Psali jsme
Poté, co PrahaIN.cz zveřejnila analýzu, která se týkala gastro průmyslu, se na naši redakci obrátila trojice čtenářů. Šlo o polévky. Právě ty…
Obavy z budoucnosti
Údiv nad rozhodnutím vládního kabinetu cítí i známý pražský restauratér a majitel legendárního Charlestonu. Upozornil, že ceny v restauracích majitelé už zvyšovat nemohou. „To snad nemohou udělat. Doufám, že ceny energií zůstanou na přijatelné úrovni. Pokud energie výrazně zdraží, tak to pro nás bude katastrofa. My už se teď všichni bojíme zdražovat, protože by to lidi už neutáhli. Jsme dlouhodobě pod obrovským tlakem. Ničí nás inflace, zdražují pivovary a zvyšuje se DPH na pivo. Zvýšení cen energií by už znamenalo totální pohromu,“ řekl redakci PrahaIN.cz Filip Papazov.
Cenový skok u energií by mohl podle jeho slov stáhnout pod vodu celou řadu podniků. Přežily by prý pouze některé v centru Prahy. „Zvýšení cen energií samozřejmě neohrozí restaurace na Staroměstském náměstí, kde se od rána do večera střídají davy turistů. Ohrožuje to ale existenci běžných hospod, restaurací i kaváren, kterých je nejvíc a slouží široké veřejnosti. My už jsme se v restauracích dostali na určitou cenovou hranici. Nesmíme ji překročit, protože by k nám úplně přestali chodit hosté, protože by prostě na drahé jídlo a pití neměli,“ ukončil Filip Papazov.
Vláda Petra Fialy oznámila, že o padesát pět miliard seškrtá dotace, které až doposud zajišťovaly nižší ceny energií. Seškrtá také třicet osm miliard, kterými dotuje přenos a distribuci elektřiny. Stát už nebude za občany a firmy platit zákonnou podporu obnovitelných zdrojů energie ve výši 17 miliard.