foto: Pixabay, volné užití. Autor: Bru-nO/Školní penál
PrahaIN.cz měla možnost hovořit s letitou zaměstnankyní MONETA Money Bank. Zajímali jsme se především o situaci některých rodičů na začátku školního roku. Uvedená manažerka neskrývala překvapení nad tím, že řada pražských rodin „skutečně jede na doraz“. Nejednou se stalo, že si prý maminka přišla půjčit několik tisícovek na školní pomůcky. „Dříve to bylo nárazové, nyní standardní,“ uvedla a pokrčila rameny.
Lidé si běžně berou malé i větší půjčky a úvěry na vybavení domácností i vozidel, elektrotechniku, na podnikání. Nikdy před tím se ale prý v takovém množství neptali na půjčku na základní pomůcky do školy pro své děti.
„To, co bylo dřív nárazové, je nyní standardní. Několikrát jsem už zažila, že k nám přišla maminka pro několikatisícovou půjčku na školní sešity a podobně,“ uvedla bankovní úřednice.
Školní vybavení i pro malé žáky vyjde rodiče na několik tisíc korun. Klasické školní sešity stojí od devíti do dvaceti korun, obaly na sešity 9,90. Školní sešit velikosti A4 už přijde na 79,90. Za desky na abecedu zaplatí rodiče 90 korun a desky na sešity je vyjdou na rovných 139 korun.
Psali jsme
Na naši redakci se obrátili dva čtenáři. Maminka samoživitelka na mateřské dovolené a podnikatel v oblasti obchodu. Jsou klienti Raiffeisenbank…
Zkušení rodiče, kteří mají doma hned několik žáků, už ale asi nemůže nic překvapit. Velmi dobře vědí, na kolik rodinnou kasu přijde základní školní vybavení pro prvňáčka. A jak děti rostou, zvyšují se i náklady na vybavení. „Vybavení do první třídy přijde rodiče minimálně na pět tisíc,“ řekla pro PrahaIN.cz Jana Stachová, která tuto zkušenost prodělala už v minulém roce.
Upozornila, že sešity sice představují nezanedbatelnou položku, ale největší peníze rodiče zaplatí za kvalitní aktovku nebo školní batoh. Jde o velmi důležitý výdaj. Děti totiž už od první třídy nosí každý den na zádech značnou váhu. „Vybavení pro prvňáčka znamená velkou finanční zátěž. Nejdražší položkou je jednoznačně aktovka. Pokud pro svoje dítě chcete koupit to, co doporučují odborníci, tedy kvalitní školní batoh nebo aktovku, aby neničila dítěti záda, tak vás přijde minimálně na tři a půl tisíce,“ řekla Jana Stachová naší redakci.
Seznam
Nákup této nezbytnosti je ovšem teprve začátek. Rodiče mají celý seznam věcí, které jejich dítě do školy nezbytně potřebuje. „Musíte se připravit na to, že je třeba nakoupit i další věci. Například sáček na přezůvky, penál, box na svačinu, plnicí pero, na výtvarnou výuku vodovky, tempery, plášť, aby si dítě neumazalo oblečení od barev a podobně. A samozřejmě přezůvky a boty na tělocvik. Tady je ale háček, protože dítě rychle roste. Za půl roku mohou být boty malé a musíte pořídit další,“ upozornila maminka.
Zároveň ale rodiče musí počítat s tím, že během školního roku přijde další vydání. Další finanční prostředky si musí připravit na zájmové kroužky a letní tábory. Oborníci se shodují v tom, že tyto aktivity pomáhají dětem k rozvoji jejich osobností a znalostí. „Kromě vybavení do školy jsou tady ještě kroužky. A za ty se také musí platit. Jsou ale pro děti velmi důležité a tady šetřit odmítáme. Ceny kroužků například v domech mládeže jsou v pořádku. Ale je to další vydání, se kterým rodiče musí počítat,“ upozornila Jana Stachová.
Psali jsme
Nečekaně prudký zájem o investiční zlato a stříbro překvapil začátkem září obchodníky s drahými kovy. „První vlnu jsme zaznamenali už pátého září…
Tábory na splátky
Samostatnou kapitolou jsou letní a podzimní tábory. Letos se jejich cena proti loňskému roku opět zvýšila. Čtrnáctidenní pobytový tábor Karlínského spektra v Podhradí u Ledče nad Sázavou s dopravou letos rodiče vyšel na devět tisíc osm set korun.
Týdenní tábor bez dopravy stál osm tisíc sto korun. Zájem rodičů i dětí byl ale veliký. Všechny tábory byly vyprodané už několik týdnů před začátkem tábora.
„Snažíme se vycházet rodičům vstříc, aby se jejich děti táborů mohly zúčastnit. Zároveň spolupracujeme s magistrátem Prahy a účastníkům nabízíme příspěvky z Fondu solidarity. Platbu za tábor je také možné rozdělit do několika splátek, aby rodiny s více dětmi byly schopny tábory uhradit,“ svěřila se naší redakci Marie Fryšová, koordinátorka letních táborů.