foto: Pixabay.com licence/Hudební klub, ilustrační foto
Studium na vysoké škole je spojeno s pílí a hodinami strávenými v odborných knihách. K tomuto období života ale patří také noční život, na který lidé vzpomínají i v dospělosti.
Velká část studentů nedisponuje bankovním účtem s pětimístnou cifrou, a tak se snaží ušetřit, kde se dá. Málokterý student si ovšem minimálně jednou za čas neodpustí návštěvu baru nebo hospody.
V Praze je podniků, které jsou označované jako studentské, celá řada. I podle hlasu studentů je v nich speciální atmosféra, ale co je pro ně hlavní, ceny jsou zde výrazně nižší.
PrahaIN.cz se na tyto podniky zaměřila. Vycházeli jsme ze zkušeností vysokoškoláků, ale také z informací od některých univerzit. Některé totiž doporučují samotné vysoké školy.
I studentský podnik musel zdražit
Jedním z nejznámějších podniků tohoto typu je Popocafepetl, který má v Praze rovnou tři pobočky. Nejznámější je rozhodně takzvaný City Pub v Michalské ulici.
„Určitě se jako studentský podnik prezentujeme. Myšlenka undergroundového studentského podniku vznikla již u prvního Popocafepetlu ve Vodičkově ulici. I v současné době je Popocafepetl synonymem pro studentský podnik s příznivými cenami,“ netají Martin Bláha z Popocafepetl.
Podle něj tvoří studenti osmdesát procent klientely. Nejedná se ovšem pouze o krajany, ale také cizince, například z programu Erasmus. „Do Popocafepetlu ale chodí i ostatní návštěvníci, jedná se však o menší procento,“ říká Bláha.
Nízké ceny jsou podle podniku jednou z hlavních priorit. „Pro studentskou peněženku se snažíme vymýšlet slevové akce. Legendární je happy hours na Chupito do 22:00, které si mohou studenti dopřát jen za 25 korun,“ prozrazuje.
Ale ani studentskému podniku se nevyhnulo zdražování. „Zdražovali jsme, s ohledem na zachování příznivých cen pro studenty, pouze v řádu korun,“ dodává.
Psali jsme
O rozvoji graffiti scény v České republice bylo napsáno už mnoho článků a natočeno hodně dokumentů. I po více než třiceti letech graffity scéna…
Nejen centrum Prahy
Další, především mezi studenti velmi známý podnik, není v centru Prahy, musíme se za ním vydat na Chodov. Jedná se o studentský bar El Mágico.
Jak nám sdělil student Univerzity Karlovy, bar je populární především kvůli velkému množství událostí, které se tady pořádají. Turnaje ve stolním fotbálku či souboje ve hře beer pong jsou tady poměrně často.
El Mágico pořádá také různé tematické večery, v minulosti například Jägermeister Party s dárky, kdy po celý večer stála zkumavka tohoto alkoholického nápoje 35 korun.
Bar také láká na to, že během každého mejdanu je za akční cenu jiný drink.
Pokud ale nahlédneme do stálé nabídky, velké čepované pivo Krušovice Bohém stojí 45 korun. Zlatý Bažant ze Slovenska je o deset kaček dražší. Drinky jako Cuba Libre nebo Gin & Tonic se pohybují kolem stovky.
V rámci takzvaných magických Happy Hours, což je mezi 17:00 až 22:00, si lze například koupit Piňa Coladu za 145 či Sex On The Beach za 115.
Velmi dobře hodnocený je další studentský podnik, který se nazývá HANY BANY café - bar. Na Googlu si ze vzorku více než dvou tisíc lidí drží hodnocení 4,6 z 5.
Na tomto místě podle informací z jídelního lístku také vaří. Kromě klasických jídel, co známe z českých hospod, také pokrmy, které by se daly nazvat studentskými. Mluvíme například o zapečených toastech (sýrový, šunkový, lososový, vegan) za 55 kaček.
Ve všední dny otevírá tento café-bar již v jedenáct hodin dopoledne. A pro brzké pijany, třeba pro studenty po zkouškách, má připravenou akci na pivo, která se týká časového úseku mezi patnáctou a šestnáctou hodinou odpoledne. V tento čas je ke každému pivu Staropramen druhé zdarma.
Město ve městě
Samostatnou kapitolou studentských podniků, ale také celého studentského života, jsou koleje Strahov. Město ve městě, jak ho označují někteří tamní obyvatelé, většinou studenti Českého vysokého učení technického (ČVUT).
Také tady se nachází několik hospod, kde za pivo dáte maximálně kolem čtyřiceti korun.
„Bary a restaurace na kolejích Strahov jsou provozovány výhradně třetími subjekty. Celkem se v areálu nachází v pronajatých prostorech pět barů, jedno restaurační zařízení a jedna čajovna. Správa účelových zařízení ČVUT provozuje bufet na bloku 1 a menzu Strahov. V pronajatých provozovnách je uplatněn vztah nájemce–pronajímatel. Jejich fungování a provozování je tedy výhradně v rukou nájemců,“ sdělila serveru PrahaIN.cz Kateřina Veselá z odboru PR a marketingu ČVUT.
„Na provozování se často podílí současní či bývalí studenti, díky čemuž získávají jednotlivé provozy svoje nezaměnitelné kouzlo. Domníváme se, že bary a hospody ke studentskému životu patří a svým dílem spoluvytváří unikátní atmosféru strahovských kolejí. Na kolejích Strahov také mají ubytovaní k dispozici obchod s potravinami, který má dlouhou otevírací dobu a sortiment přizpůsobený skladbě ubytovaných. Obchod s potravinami je také provozován třetím subjektem. Servis na kolejích Strahov je rozmanitý a každý ubytovaný si najde, co potřebuje,“ dodala.